Zapisanych użytkowników: 760
PZU Fundacja PKO

Droga do mobilności.

Mobilność osób niepełnosprawnych to temat bardzo złożony, głównym powodem jest szerokie spektrum przygotowania samochodu do indywidualnych dysfunkcji użytkownika. Klient, który posiada już prawo jazdy i zamierza nabyć samochód a następnie go oprzyrządować musi zanalizować pod kątem bezpieczeństwa wszelkie możliwości dostępne na polskim rynku motoryzacyjnym. 
Wybierając pojazd, którym mamy się poruszać, należy, oczywiście w miarę możliwości finansowych, wybrać auto nowe lub jak najmłodsze najlepiej od rzetelnego i sprawdzonego sprzedawcy. Bezwzględnie musimy położyć nacisk na bezpieczeństwo i stan techniczny pojazdu, a dopiero potem na jego wygląd i dodatkowe wyposażenie, nigdy w odwrotnej kolejności.

Wspomniany powyżej proces zakupu samochodu to kolejny etap na drodze do samodzielności, pierwszym jest zdobycie uprawnień do kierowania pojazdami. Kolejnym etapem jest wspomniana adaptacja samochodu. tj. montaż w aucie takich urządzeń, które pozwolą na kierowanie samochodem samodzielnie lub przewożenie osoby niepełnosprawnej w sposób, który zabezpieczy jej potrzeby i wymagania.
Aby w sposób odpowiedni dopasować zespoły elementów udogodniające swobodne korzystanie z samochodu należy przyjrzeć się całej dostępnej ofercie urządzeń a następnie dopasować je do swoich potrzeb. Po zapoznaniu się z paletą rozwiązań technicznych musimy wybrać zakład adaptujący pojazdy dla osób niepełnosprawnych. W tym przypadku powinniśmy kierować się doświadczeniem warsztatu, który w sposób prawidłowy i zgodny z warunkami technicznymi dokona montażu urządzeń w aucie.
Na rynku adaptacyjnym działają firmy, które oprócz montażu wybranych przez nas urządzeń zajmują się doradztwem w zakresie dostosowania pojazdu do naszych potrzeb. Dlatego właśnie tak ważne jest doświadczenie w tej materii danego warsztatu.
Kładziemy duży nacisk na rozwagę i rozsądek przy wyborze urządzenia, tak samo jak w przypadku zakupu samego auta, ze względu na wysokie koszty. Dobierając urządzenie do naszych potrzeb musimy oprócz naszych możliwości finansowych brać pod uwagę przepisy ruchu drogowego. Mamy tu na myśli konieczność posiadania wymaganych certyfikatów w czasie kontroli policyjnej lub na przeglądzie technicznym.

Wśród ważnych i wartych zapamiętania aspektów, o których wcześniej wspomniałem, są koszty, jakie trzeba ponieść, aby móc być "samodzielnym na drodze". Tutaj poruszamy kolejny wątek - fachowości i rzetelnego przekazywania informacji przez warsztaty adaptujące w kontekście wskazywania możliwości refundacji chociażby części kosztów poniesionych na zakup auta czy też jego adaptacje. 

Ostatnim zagadnieniem, na które chciałbym zwrócić uwagę jest fakt, rzetelnego zdobywania wiedzy przez nas samych w firmach i organizacjach pozarządowych, które specjalizują się w segmencie rynku pomocy osobom niepełnosprawnym. Ważne, aby informacje fachowo oddawały rzeczywistą sytuację danego przypadku. Życzę jedynie udanych wyborów, bo odpowiedzialność leży również po stronie przyszłych posiadaczy „czterech kółek”.

 A zatem - szerokości!!

 Zbigniew Zawada
 Prezes Cebron Sp. z o.o.
popieram KOMON